HOME ČLÁNKY RECEPTY    

ANOREXIE

Anorexie, je velice závažná porucha příjmu potravy. Vyznačuje se velkou nechutí až odporem k jídlu a skreslenou představou pacienta o vzhledu jeho těla. Jedná se o duševní onemocnění, které postihuje zejména dívky. Většinou se prvně objevuje v pubertě, čili v citově nejsložitějším období vůbec.  Bohužel jde o onemocnění, s kterým se velice špatně bojuje a je poměrně časté, že může končit i smrtí.  Anorexie se vyznačuje až křečovitou snahou zhubnout a docílit vysněné hubené postavy.

Postižení vytoužené váhy docilují různými způsoby, nejběžnější je minimální příjem potravy, objevují se i takové extrémní případy, kdy jedinci pojídají kousky vaty napuštěné olivovým olejem, aby zahnali hlad, ale přitom nepřibrali. Dalším velice častým způsobem je přehnané cvičení. Postižení se přetěžují a cvičí několik hodin denně. Často také zneužívají projímadla, aby si přivodili průjmy a tak snížili svou váhu.

Příčiny nejsou zcela jasné, ale jisté je, že jde o nemoc psychického původu. Anorexie většinou navazuje buďto na stresové období nebo na období změn, puberta je příznačná pro vznik anorexie a rizikové je i držení diet, slabší jedinci mohou k poruše příjmu potravy snadno sklouznout.

Jak anorexii poznat u blízkého

Příznaků je mnoho, ale primárně jde o závratný úbytek váhy, vyhublá postava, která působí značně nezdravě. Pacienti často trpí také poruchami spánky nebo závratěmi. Není výjimkou, že jsou náladoví nebo také unavení, smutní až depresivní a také často přecitlivělí. Často jsou dehydratovaní a mají suchou, špatně vypadající pokožku, vypadávají jim vlasy, mají slabé nehty a u dívek se časem vytrácí i menstruace. Velice často v důsledku nedostatku živin, selhávají i vnitřní orgány – objevuje se srdeční arytmie, zácpy a křeče. Nejdůležitější je všimnout si výstražných znamení včas a nabídnout dotyčnému pomocnou ruku, přesvědčit ho že je nemocen a že je potřeba nemoc léčit.

Léčba

Ve chvíli, kdy se nemocný odhodlá a chce zase ve svém životě nastolit zdravý způsob života, je potřeba nastavit určitý stravovací plán a přísně ho dodržovat. Podpora ze strany rodiny a nejbližších je taktéž velice důležitá. Tlak širší veřejnosti na mladé dívky je tak silný, že se mu opravdu těžko odolává, časopisy jsou plné rachitických modelek, které jsou přesně vhodné na předvádění oblečení, ale rozhodně ne jako vzor ideálu ženské krásy, proto je potřeba oprostit se od stereotypů dnešní moderní doby a jíst a hýbat se ku prospěchu zdraví.  

7915

 

ZPĚT

 
   
 
 

Wellea - zásobujeme svět wellness