HOME ČLÁNKY RECEPTY    

VOLNÉ RADIKÁLY A DETOXIKACE

O detoxikaci organismu už jsme si pár slov v minulosti řekli, dnes si něco povíme o jednodenním detoxu, který by vám měl zlepšit zažívání, přispět k mladistvému vzhledu vaší pokožky a rovnou vám také usnadnit vaše náročné hubnutí.

Jestliže máte rádi ovoce, budete z této kůry nadšení. Zalíbení v ní mohou najít také zeleninomilové. Neustále jsme vystavováni stresu, škodlivým látkám v ovzduší a volným radikálům. Ani jeden z těchto faktorů se o naše pevné zdraví určitě nepostará. Stres může být škodlivý možná i nejvíce. Jde o civilizační chorobu, která způsobuje navazující zdravotní potíže, jako jsou zácpy, špatné zažívání dokonce i vypadávání vlasů atp. Volné radikály urychlují stárnutí našeho organismu a tím vedou k dřívější smrti, bohužel jsou však také nedílnou součástí našeho života, a dokud dýcháme, budeme se muset potýkat s volnými radikály.

 S částí volných radikálů se naše tělo dokáže vypořádat samo, ale s většinou má bohužel problém. Čím jsme starší, tím více volných radikálů v těle máme. Do jisté míry jsou volné radikály užitečné, ale bohužel převažují jejich negativní vlastnosti, díky kterým stárneme a chátráme. Co můžeme tedy udělat proto, abychom tento proces co nejvíce zpomalili? Jedním ze základních pravidel je vyvarovat se škodlivému UV záření, takže žádné slunění dámy! Dále je velice důležité naše životní prostředí. Čistý vzduch a hlavně vzduch bez cigaretového kouře, je velice důležitý. No a v neposlední řadě je veledůležitá správná strava.

Správným stravováním lze dosáhnout skvělých výsledků, například potraviny bohaté na antioxidanty by se měly stát vaším novým partnerem v boji proti stárnutí. Vyhledávejte zejména vitaminy A, B, C, E, zinek, selen, stopové prvky, měď a látky rostlinného původu plus mnoho enzymů. Rozhodně by se mělo jednat o potraviny obsahující tyto látky, pilulky sice také nejsou k zahození, ale dlouhodobé užívání výživových doplňků může způsobit nevoli organismu střebávat tyto důležité látky z potravin namísto pilulek. A jestliže se ptáte na konkrétní potraviny, platí, že většina bobulovin je bohatých na antioxidanty, dále švestky, špenát či kapusta a jste-li fanoušci alkoholu, potěší vás zpráva, že červené víno je jedním z nejbohatších zdrojů na antioxidanty, s tím ale opatrně.

Když už jsme u té stravy, tak pamatujte, že počet volných radikálů ve vašem organismu, vám rozhodně nesníží mastné a kalorické pokrmy. Volte raději velké množství ovoce a zeleniny, ovoce raději s rozumem, obsahuje poměrně hodně sacharidů a po tom, jak je známo se snadno tloustne. Jestliže se necítíte dobře, jste unavení a do ničeho se vám nechce, můžete vyzkoušet nenáročnou a pro organismus nezatěžující detoxikaci. Celá detoxikace spočívá v jednodenní konzumaci pouze ovoce a zeleniny, samozřejmě nejlépe za syrova, ovoce ideálně dopoledne a zeleninu v odpoledních hodinách. Skvělé jsou různé freshe a šťávy, kterými se můžete prolívat celý den. Takovýto detox vám poskytne příjemný pocit lehkosti a navíc odbourá spoustu špatných látek. Můžete jej praktikovat jednou týdně nebo třeba jednou za měsíc, zaleží pouze na vašem subjektivním pocitu.

Například můžete vyzkoušet k snídani pomerančový fresh, k svačině například jahody a k obědu další fresh, tentokrát z banánů, kiwi a jahod, můžete přidat i borůvky nebo brusinky. K odpolední svačině můžete zvolit rajčatový salát s okurkou, trochou olivového oleje a bazalkou a k večeři můžete mít obloženou zeleninovou mísu, zakápnutou olivovým olejem. Zaleží jen na vaší fantazii, kombinací je mnoho a věříme, že si v této zdravé detoxikaci najdete zalíbení. Může jít o příjemnou změnu ve vašem jinak nudném jídelníčku.

 

 

ZPĚT

 
   
 
 

Wellea - zásobujeme svět wellness