HOME ČLÁNKY RECEPTY    

JAK PŘEŽÍT VÁNOCE A NEZTLOUSTNOUST

Vánoce jsou každoročně největším strašákem hlavně pro ty, kteří si hlídají váhu. Skoro každý rád jí a o Vánočních svátcích se to přímo nabízí. Venku je zima a několik měsíců ještě bude, tudíž naše zábrany polevují, protože nabraných pár kil schováme pod kabát. Další argument, který je slyšet ze všech stran je, že když jsou ty Vánoce, tak si přece můžeme trochu připustit uzdu. A do třetice všeho dobrého, týden po Vánocích máme Nový rok a to je den přímo stvořený k prvnímu dni nové diety. Ani jedna z těchto myšlenek ovšem není příliš zdravá.

Bohužel tohle jsou všechno výmluvy. Je sice jasné, že nic se nesmí přehánět a tudíž vás nebudeme nabádat, abyste si na Štědrý večer dali kapra na přírodno a bramborový salát bez majonézy. Jednu porci této tradiční krmě si dopřejte, ale s cukrovím, vaječným koňakem a dalším alkoholem, už je to horší. V případě, že si nedokážete představit svátky bez cukroví, udělejte si ho, ale zvolte lehčí a zdravější variantu. Nejlépe nepečené druhy cukroví z kvalitních surovin. Místo másla můžete využít zdravé suroviny, jako je například kokosový olej nebo pravé kakaové máslo (ale ten kokos by byl lepší). Místo cukru vyzkoušejte třeba datle nebo sirup z agáve, ale jak jsme již zmínili, nic se nesmí přehánět a tudíž si denně dejte jen pár kousků a nejlépe v dopoledních hodinách.

Další překážkou v cestě k udržení štíhlé linie, jsou návštěvy příbuzných a babiček. Jak je známo, babičky velice rády vykrmují, takže jestliže je vám hloupé odmítnout svíčkovou s šesti, neodmítejte, jen si dejte dva knedlíky místo šesti. Místo coly, která se u nás pije po litrech si buď vytvořte svoji vlastní (zdravější, ale stejně sladkou variantu) nebo prostě pijte čaj, zelený čaj není nutné sladit, je zdravý a teplý nápoj je vždy pohlazením.

Takže to shrneme, rozhodně se nepřejídejte, vždy si dejte jen jednu porci a pamatujte, že čím vyšší energetická hodnota, tím menší by měla být porce. Pečenému cukroví se nejlépe vyhněte úplně, mouka vám štíhlé křivky nevykouzlí, alkoholu pouze slzu na přípitek a jinak se mu vyhněte. Jestliže jste zarytí fandové alkoholu, můžete si dát sklenku bílého, maximálně dvě.

 

 

ZPĚT

 
   
 
 

Wellea - zásobujeme svět wellness