HOME ČLÁNKY RECEPTY    

RAW FOOD - ANEB SYROVÁ STRAVA

O tzv. raw food se v poslední době hodně mluví. Jestli jste někdy zaslechli výraz vitarián, tak raw food, je novější název pro tento způsob stravování. Jde o stravování a životní styl, který se odvinul od tzv. veganství, což je pokročilá podoba vegetariánství. Takový vegan nepozře nic, co je živočišného původu, vyznavač raw food je na tom stejně, s tím rozdílem, že vše co konzumuje musí být syrové a jestliže taková potravina projde tepelnou úpravou, nesmí překročit 42°C.

Poučka tedy zní: Vitarián se živí pouze syrovou stravou rostlinného původu. A proč tak činí? To, že potraviny po tepelné úpravě ztrácejí důležité živiny, je obecně známý a také nežádoucí fakt. Vitariáni jedí tedy pouze živé potraviny, tedy potraviny obsahující veškeré důležité enzymy a vitamíny, které se po tepelné úpravě vytrácejí. Například upražíte li nějaký oříšek či semínko a pokusíte se jej zasadit, semínko shnije, kdežto v případě, že se vyvarujete tepelné úpravy, vyklíčí. Fanoušci raw food tvrdí, že tepelně upravená strava, ve vašem trávicím ústrojí hnije a to by bohužel mohla být příčina četných civilizačních chorob.

Tento způsob stravování má pořád ještě početnou skupinu odpůrců, ale vyznavačů je čím dál tím více. Mohlo by se zdát, že stravovat se raw je poměrně jednoduché, nakoupíte ovoce, zeleninu a nějaké ty klíčky, jenže to člověka časem omrzí. Raw receptů jsou plné kuchařky a určitě není na škodu něco vyzkoušet, ovšem pro přípravu některých zeleninových smoothie je potřeba vlastnit opravdu silný mixér. Speciální mixéry a sušičky nestojí zrovna málo a to je jeden z mínusů, které bychom rádi zmínili. Dalším mínusem je fakt, že saláty a smoothie brzy omrzí a člověk dostane chuť na pořádný kus čokolády. Naštěstí i na tento problém má raw food skvělé řešení a to je velká spousta nadšenců, které vyrábějí raw čokolády, cukrovinky apod. Začínají se objevovat i specializované kavárny a restaurace, kde dostanete například raw burger či raw lasagne.

Nespornou výhodou jsou také účinky raw food na váš zevnějšek. Vzhledem k tomu, že tělu touto formou dodáváte obrovské množství vitamínů, enzymů a antioxidantů, vypadá vaše pokožka mladší, není tak suchá a to vše díky zlepšení vašeho fyzické stavu. Raw strava je vhodná i jako lék na mnoho nemocí, například pro zvýšení imunity atp.

Jestliže se ptáte, odkud bude vaše tělo brát bílkoviny, které jsou obsažené právě v masu, tak jako odpověď by měl stačit fakt, že ve 100g nepražených přírodních arašídů je více bílkovin, než v kuřecím prsu. Strava může být vyvážená a velice prospěšná pro vaše tělo. Co se týče pestrosti, tak fantazii se meze nekladou a na hlad také zapomeňte, v případě, že se stravujete správně s dostatkem sacharidů, bílkovin a vlákniny, hlad vás nepotká.

 rawfoods

 

ZPĚT

 
   
 
 

Wellea - zásobujeme svět wellness