HOME ČLÁNKY RECEPTY    

ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ

V první řadě, je potřeba objasnit si o čem je vlastně řeč. Zdravé stravování je velice důležité pro správné fungování organismu člověka, a to zejména k dodání energie, k obnově buněk a k růstu. Zdravá výživa musí obsahovat základní látky, nutné pro fungování organismu což jsou bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, vlákniny, minerály a také voda.

Bílkoviny jsou nejdůležitější látkou, kterou by měl člověk vstřebávat v rámci výživy. Jde o stavební kámen veškerých známých organismů. Sacharidy jsou taktéž důležité, jde o okamžitý přísun energie a také o stavební kameny člověka. Při krátkodobé absenci sacharidů, je tělo schopné nahradit je z aminokyselin a glycerolu, přesto jsou však velice důležité pro správné fungování lidského těla. Tuky jsou taktéž pro tělo nepostradatelnou součástí, rozpouští se v nich totiž velké množství vitamínů a látky nutné k výživě. Co se týče vitamínů, je nutné je stále doplňovat, protože tělo si většinu z nich nedokáže samo vyrobit. Vláknina i minerály jsou nutnou součástí každého organismu stejně jako předešle jmenované látky, proto je nutné jídelníček koncipovat tak, aby byl barvitý a obsahoval vše potřebné.

Zdravé stravování je tedy vhodná skladba potravin, díky které můžeme předcházet mnohým nemocem a oslabení organismu. Je tedy vhodné koncipovat jídelníček tak, aby obsahoval vyvážené množství živin (včetně velkého množství ovoce a zeleniny) a dodržovat správný pitný režim.

 

ZPĚT

 
   
 
 

Wellea - zásobujeme svět wellness